検索
Close this search box.

Patarimai pirmą kartą keliaujantiems į Japoniją

Japonija yra ta šalis į kurią svajoja atvykti daugelis keliautojų. Vieniems Japonija tai paslaptingos geišos ir drąsūs samurajai, kitiems ikoninis Fudži kalnas, tūkstančių šventyklų miestas Kiotas, dar kitiems naujausios japoniškos technologijos robotai. Japonija – tai Toyota automobiliai, geimerių karalystė, japoniškų komiksų mangų ir animacijos neišsemiamas šaltinis, kartu tai ir viena iš skaniausių, į šviežumą bei sveiką maistą besiorientuojanti virtuvė su mūsų kraštuose pamėgtais sušiais, makaronais ramen, mums menkai pažįstamu maisto įvairovės racionu. Japonija tai šalis kur kiekvienas ar jis būtų menininkas ar milijardines apyvartas generuojančios įmonės direktorius, ar tai būtų pensininkas ar studentas, ar vykstantis darbo reikalais ar planuojantis gyventi ir keliauti pagal specialią programą ištisus metus, kiekvienas suras tai kas jam prie širdies. Nori gamtos prašom. Nori miesto betoninių džiunglių irgi prašom. Nori tropinių salų su koraliniais rifais prašom. Nori piligriminės kelionės irgi prašom. Tekančios saulės šalis yra su itin įvairiapusiais turizmo resursais. Ne veltui paskutiniais metais prieškoroniniais laikais į Japoniją atvyko 35 milijonai turistų. Turistų skaičius per paskutinius dešimt metų padvigubėjo. Vertinant geografinę padėtį ir tai ką gali pasiūlyti japonai pasauliui manau šis skaičius gali padvigubėti jeigu ne patrigubėti.

Tad atvykite ir jūs. Tikiuosi šis blogas padės jums geriau susipažinti su Japonija.

Taigi, atsižvelgdamas į žmonių užduodamus klausimus mano facebook’e bei savo ilgą gyvenimišką patirtį, nutariau  pasidalinti įžvalgomis, patarimais, ką turėtų žinoti žmogus, pirmą kartą keliaujantis į Japoniją.

Kelionei skirkite apie 10 dienų ir neužsibrėžkite apvažiuoti visos Japonijos

Nors Japonija iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nedidelė šalis, tačiau neapsigaukite. Žydinčių sakurų šalis yra labai ilga. Iš Tokijo iki šiaurėje esančios Hokkaido salos apie 800 km, iš Tokijo važiuojant į pietus iki šikoku saloje esančių pietinių prefektūrų dar koks tūkstantis kilometrų. O ką kalbėti apie tropinę salą Okinavą iki kuriuos lėktuvu teks skristi apie tris valandas. Tokijo metropoliui priklausančios Ogasavara salyno salos greitaeigiu laivu ar keltu gali būti pasiekiamos nuo kelių valandų iki pusės dienos kelionės pagalba. Jeigu norėsite važiuoti iš Tokijo į rytus, tai yra link Japonijos jūros ir tokių prefektūrų kaip Nagano ir Niigata vėl reiks susukti bent 300 km. Taigi pirmas patarimas, ypač keliaujantiems pirmą kartą ne užsibrėžkite aplankyti visos Japonijos. Koncentruokitės ten kur jums kaip pirmą kartą besilankantiems turistams yra privalu nuvykti, o visą kitą palikite likimo valiai. Jeigu jums pasiseks ir kelionės metu bus galimybė nuklysti į kalnus tai puiku. Jeigu bus galimybė užsukti į Japonijos provinciją irgi puiku. Jeigu pavyks pamatyti kokį nors festivalį matsuri tai tiesiog fantastiška.

Kelionei į Japoniją skirkite apie 10 dienų. Turint omenyje kad kelios dienos iškris dėl skrydžio lėktuvu faktiškai pasidžiaugti tekančios saulės šalimi turėsite apie 8 dienas. Manau tai yra optimalus kelionės laikas pažintinei kelionei. Dalis individualiai keliaujančių keliautojų į Japoniją atvyksta dviems savaitėms ar ilgiau. Tokiu atveju siūlau bent kelias dienas įtraukti poilsinės kelionės elementų, nes jūs tiesiog pavargsite. Kiek pastebėjau keliaudamas su įvairiomis turistų grupėmis po savaitės laiko žmogus tiesiog labai pavargsta nuo milžiniško naujos informacijos srauto ir įspūdžių gausos. Tad jei esate suplanavę ilgesnę kelionę, skirkite laiko poilsiui prie jūros ar gamtoje, karštųjų versmių kurortuose.

Kada keliauti?

Patariant kuomet keliauti į Japoniją reikia turėti omenyje pagrindines keliautojų krypti: Tokijas, Hakone, Kiotas, Hirošima. Atsakant į klausimą kada keliauti manau paprasčiau būtų pasakyti kuomet geriau nekeliauti.

Pirma, visi keliavę ar gyvenantys Japonijoje jums patars vengti kelionių į Tekančios saulės šalį nuo liepos vidurio iki rugsėjo pirmos savaitės. Vasarą Japonijoje labai labai labai karšta. Karšta ir dar drėgna. Jeigu jūs galvojate, kad šiluma kaulų nelaužo tai stipriai klystate. Jeigu tik yra galimybė niekada nekeliaukite į Tokiją rugpjūčio mėnesį. Tuo laiku lauke temperatūra tarsi suomiškoje pirtyje. Vienu metu vasarą buvo daugiau nei 30 dienų kuomet oro temperatūra tiek dieną tiek ir naktį viršijo 30 laipsnių, o dar ta iš proto varanti drėgmė. Pastaruoju metu visiškai nestebina kuomet temperatūros stulpelis vasarą Tokijuje sukasi apie +38 laipsnius. Tai yra pragaras žemėje. Išeina į lauką tik nulipi laiptais ir jau visas suprakaitavęs. Taigi japoniškai vasarai griežtas ne.

Antra, venkite kelionių gegužės pirmą savaitę. Tuo metu Japonijoje yra Golden Week atostogos. Tomis dienomis kiekvienais metais išpuola eilė nacionalinių atostogų. Tai reiškia, kad pajungus savaitės dienas darboholikai robotukai japonai gauna galimybę pailsėti apie vieną savaitę. Ką tai reiškia paprastiems keliautojams. Pirmiausiai kelis kartus padidėjusias viešbučio kainas, ir tai galite būti laimingi jeigu pavyks rezervuotis. Antra, tai yra logistinis košmaras. Visi greitieji šinkanseno traukiniai ir lėktuvai yra senų seniausiai užsakyti. Tad nenustebkite jog jeigu pataikėti auksinės savaitės metu nuvykti kur nors į Kiotą, galite tiesiog keliais dienas visiškai negauti bilietų sugrįžti atgal į Tokiją. Tuo metu keliauja visa Japonija. 

Trečia, šiuo metu pagrindiniuose turistiniuose objektuose bus jūra žmonių. Tad jeigu įprastai Hakonėje kalnų traukinuko gali tekti luktelti dvidešimt minučių Golden week metu nenustebkite, jog jūsų laukimo laikas prie traukinio ar funikulierio prailgės bent tris kartus.

Panašus laikotarpis be Golden week kuomet visas Japonija keliauja taip pat yra rugpjūčio viduryje per vadinamas Obon atostogas (kažkas panašaus į lietuviškas vėlines). Taip pat venkinte kelionių nuo gruodžio 27 iki maždaug sausio 7 dienos kuomet bus naujametinių atostogų banga.

Kalbant apie oro temperatūras ir kuomet reikėtų privengti kelionių galėčiau išskirti vasario mėnesį. Vasaris Kiote bus tikrai ganėtinai šiltas. Kandagi Kiotas yra kalnų apsuptyje vasaros čia ypatingai karštos o žiemos gana žvarbios. Taip Tokijuje sniego tikėtis neverta, ir mums kaip lietuviams vasaris nėra labai baisus, bet yra ir geresnių laikotarpių. Apskritai Tokijuje jeigu pasninga kartą per metus tai būna didelė šventė, o kartu ir chaosas. Kadangi miesto infrastruktūra ne pritaikyta žiemos sąlygomis, viešajam transportui tai yra tikras iššūkis. Tačiau dėl sniego Tokijuje nepergyvenkite po pusės dienos vis tiek viskas ištirpsta.

Kelionių blogai dar dažnai rašo, kad birželio antroje pusėje prasideda tsuyu sezonas, tai kažkas panašaus į liūčių sezoną. Tačiau tai tikrai nėra tropinės liūtys. Tiesiog tuo metu gali lyti kur kas dažniau nei įprastai. Smulkus lietus gali trukti visą dieną. Tačiau dėl klimato kaitos tsuyu liūčių sezonas gana stipriai pasikeitė. Pastaraisiai metais apskritai tokio išskirtinio sezono net ir nebuvo. Taip pat rugsėjo antroje pusėje ir spalio pirmoje pusėje gali tekti susidurti su taifūnais. Taifūnai pirmiausiai reiškia daug lietaus. Jeigu taifūnas užklysta į pagrindines salas, tai gali ir stipriai pūsti vėjas. Dėl šios priežasties sustoja traukinių eismas, atšaukiami skrydžiai. Tačiau užtaikyti ant taifūno yra tarsi loterija. Jeigu jau pataikei tai ką padarysi. Viena iš alternatyvų yra sekti žinias ir tarkime jeigu Tokijo rajone yra panešama apie artėjantį taifūną tai galima tiesiog išvažiuoti į Kiotą ar dar tolimesnius rajonus.

Na o jeigu grįšime prie tinkamiausio laiko kelionėms neabejotinai galima išskirti du laikotarpius. Japoniškų vyšnių – sakurų žydėjimo metas. Paprastai Tokijuje sakuros žydi paskutinę kovo savaitę. Sakuros įprastai žydi apie dvi savaites. Yra visa eilė puslapių kur skelbiama informacija apie sakurų žiedų išsiskleidimo būklę. Vienur rašoma kad dar tik pumpurėliai skleidžiasi, o kituose regionuose jau gali būti ir pilnas žydėjimas. Aišku jeigu jūsų kelionės planas yra vėlesnis nei kovo paskutinė savaitė, tuomet žydinčias sakuras galima pabandyti pasigauti šiauriniuose Japonijos regionuose. Nes kaip žinia kuo šalčiau tuo sakuros žydi vėliau. Dėl šios priežasties Aomori ar Hokaido šiaurinėje saloje sakuros pradeda žydėti balandžio pabaigoje. Dar vienas svarbus dalykas paminėti, žiūrėdami į Japonijos žemėlapį neapsigaukite. Didžioji dalis keliautojų linkę manyti, kad pietinės Kiušiu salos turėtų pasižymėti švelnesniu klimatu, stipriai klysta. Taip Kyushu sala yra pietuose, tačiau ji yra gana arti žemyninės Azijos dalies tai yra Korėjos krantų todėl Kiušiu yra gana šalta.

Kitas metas kuomet tikrai verta keliauti į Japoniją manau yra nuo spalio antros pusės iki gruodžio vidurio. Temperatūros stulpelis dinos metu rodys virš 20 laipsnių. Nei per karšta nei per šalta, tiesiog pats tas. Be to lapkričio antroje pusėje prasideda japoniškų klevų spalvų keitimo metas dar vadinamas koyo sezonu. Man asmeniškai koyo netgi gražiau nei sakuros. Tiesiog įspūdinga kuomet visas kalno šlaitas nusidažo raudonai, geltonai žalsvom spalvom. Ryškios spalvos, gražuoliai smulkialapiai japoniški klevai, puikus oras, tiesiog tobulas metas susipažinti su Japonija.

Salos ir jų savybės

Japonijos salyną sudaro tūkstančiai salų tačiau vertėtų išskirti keletą didžiausių.

Honšiu sala. Tai yra centrinė didžiausia Japonijos sala kurioje įsikūrė didieji miestai Tokijas, Osaka, Kijotas, Nagoja, Sendai,  ir pagrindinės turistų lankomos vietos. Turistų mažiau lankoma yra rytinė pakrantė, prie kurios tyvuliuoja Japonijos jūra. Ši Japonijos pusė dar vadinama ura nihon, t.y. užnugario Japonija, kadangi ir pačių japonų čia keliauja santykinai nedaug lyginant su kitomis vietovėmis. Ura nihon pasižymi ypač šveižiu jūros maistu . Čia mažesni turistų srautai, bet tikrai yra vietų kurias verta aplankyti ir pirmiausiai reikėtų rekomenduoti Kanazawa dar vadinama mažuoju Tokijuje.

Šiauurinė Hokaido sala. Tai yra Japonijos virtuvė, kadangi šiaurinis klimatas ir aplink tyvuliuojantys vandenynai leidžia užauginti daugybę maisto produktų. Būtent Hokaido saloje klesti pienininkystės ūkiai. Čia auginamos bulvės, kviečiai. Ir žinoma jūros gėrybės yra tiesiog fantastiškos. Pačios salos klimatas kiek primena Lietuvą. Labai aiškūs metų laikai. Žiemą gana šalta taip pat iškrenta daug sniego. Hokaido visuomet verta aplankyti dėl kelių priežasčių.

Pirmoji, nuostabi gamta. Kalnai, lygumos, ežerai, ir santykinai mažas urbanizuotumas ypač patrauklus gamtos pasiilgusiems keliautojams. 

Antra, Hokaido yra smagurių rojus. Saloje klesti pienininkystės ūkiai, tad galima paskanauti šiaurės jūrose sugautus laimikius, paragauti vietinių tik šiai salai būdingų patiekalų kaip antai čingischan.

Trečia, sala yra slidinėtojų rojus. Populiariausiouse salos kurortiniuose miesteliuose žiemos metu netrūksta slidinėtojų iš Kinijos ar net tolimosios Australijos. Purus sniegas ir fantastinė slidinėjimo infrastruktūra.

Ketvirta, europietiška architektūra. Hokaido esančiame Hokodate miestelyje galima surasti daug ypatingai gražios europietiškos architektūros pastatų. Tad jei domitės istorija ir architektūra verta užsukti.

Penkta – vietiniai ainu žmonės. Šiaurinėje Japonijoje nuo senų laikų gyveno vietiniai gyventojai vadinami ainu. Ainu kultūra ir papročai visiškai skiriasi nuo tradicinių japonų. Tad jeigu domina kultūros istorija, norite geriau susipažinti su vietiniais ainu gyventojais užsukite į Hokaido.

Šešta, motociklininkų ir automobilistų rojus. Kaip ir minėjau saloje labai daug nuostabių gamtos kampelių ir santykinai mažas urbanizuotumas kas reiškia, jog kiek toliau nuo Saporo kuri yra prefektūros sostinė galėsite pasidžiaugti riedėdami moticiklu puikiais Hokaido keliais. Nemaža dalis keliautojų vyksta į Hokaido ir nuomojasi ar net vežasi savo motociklus vien tik tam, kad galėtų pasidžiaugti vairavimu atvirose erdvėse.

Kaip nuvykti iki Hokaido. Patogiausias, greičiausias būdas būtų lėktuvu iš Haneda oro uosto. Skrendama bent į tris ar keturis Hokaido salos oro uostus, tad reikia atsakingai pasirinkti jums tinkantį oro uostą atsižvelgiant į jūsų kelionės tikslą.

Greituoju šinkanseno traukiniu. Tai taip pat labai patogi kelionės, tik ji trunka apie keturias valandas ir atvyksite į Hakodate miest1, pietinėje salos dalyje. Bilieto kaina apie 23,00 JPY, t.y. apie 170 EUR į vieną pusę.Tiesa jeigu jūs esate turistas ir turite nusipirkę JR rail pass bilietą tuomet jums kelionė nieko nekainuos.

Šikoku sala. Šioje kiek į pietus, visai šalia Kobe miesto esančioje saloje kol kas dar neteko lankytis. Kuomet japonai kalba apie šikoku tai galima išskirti keletą svarbiausių aspektai. Visiems Japonams šikoku pirmiausiai asocijuojasi su žuvimi katsuo kuri žalia aprūkoma ant šiaudų ir tuomet galima valgyti su svogūnais pamirkius specialiame padaže. Taip pat tai yra udon kviečių pagrindu pagaminti makaronai kurie visiškai skiriasi nuo mums pažįstamų ramen. Yra juokaujama, kad tikri šikoku gyventojai udon valdo pusryčiams, pietums ir vakarienei. Mums turistams šikoku pirmiausiai asocijuojasi su piligrimystės programa. Speciali programa skirta aplankyti šimtą šikoku saloje esančių šventyklų. Turistams ar jūs keliautumėte su dviračiu ar pėsčiomis rekomenduočiau išbandyti bent nedidelę dalį šio piligrimų tako. Dar vienas dalykas kurį rekomenduočiau yra Tokušimos prefektūroje vykstantis vienas didžiausių ir smagiausių festivalių awaodori. Jeigu žiūri atrodai kvailai, jeigu šoki atrodai kvailai, tai vis tiek kadangi atrodai kvailai ateik ir kartu pašokime. Tokijuje rugpjūčio pabaigoje Koendži stoties rajone yra organizuojama vienas didesnių awaodori festivalių į kurį jeigu tik tuomet būsite Japonijoje tiesiog būtina nuvykti pasižmonėti.

Na ir paskutines turistus traukiantis objektas į šikoku salą yra meno salą apie kurią plačiau papsakosiu kituose tekstuose.

Kyushu sala. Pietuose esanti Japonijos pagrindinio salyno sala. Čia pirmiausiai reikia aplankyti Fukuokos meistą kuris garsėja gatvių maistu. Kitas ypatingai turistų mėgstamas objektas yra Kumamoto pilis, kuri buvo gnaa stipriai apgriauta paskutinio didžiausio žemės drebėjimo metu.

Okinava. Japonijos tropinė sala. Tai tarsi kitas pasaulis. Ilgus amžius Okinava egszistavo kaip atskira Ryukyu karalystė. Apie Okinavą esu plačiau parašęs kituose blogo tekstuose.

Valiuta. Japonijoje naudojama veitinė valiuta jenos. Jenos kursas yra gana stabilus tačiau kartą per dešimtmetį būna gana didelių valiutos kurso pokyčių. Rašant šį tekstą už vieną eurą buvo galima gauti 140 jenų. Keli metai anksčiau už vieną eurą gaudavome apie 125 jienas. Tad toks drastiškas, valiutos kurso pokytis reiškia, kad dabar yra pats geriausias metas keliauti Japonijoje. 

Keletas pastabų apie valiutų keityklas. Japonai nėra labai dideli kreditinių kortelių ar kitų skaitmeninių atsiskaitymo metodų draugai. Todėl atvykdami į Japoniją išsikeiskite bent kelis šimtus eurų. Savaitės kelionei šios sumos turėtų pakakti nenumatytoms išlaidoms kur reiks atsiskaityti grynais pinigais. Taip pat patariu valiutą išsikeisti oro uoste esančioje keitykloje. Valiutos keitimo kursas Naritos ar Haneda oro uostuose yra gana normalus. Antra, mieste esančiuose bankuose gana sudėtinga išsikeisti valiutą. Absoliuti dauguma bankų skyrių neteikia tokios paslaugos. Tad jeigu nuspręsite ieškoti valiutos keityklos mieste gali tekti gana stipriai pavargti.

Kalba. Japonijoje valstybinė kalba yra japonų. Daugkas galvoja, kad japonų ir kinų kalbos yra gana panašios tačiau tai yra visiška nesąmonė. Taip japonai perėmė iš kinų dalį hieroglifų, tačiau šalia to japonai dar turi dvi abėcėles. Viena abėcėlė yra skirta užrašyti japoniškos kilmės žodžiams ir vadinama hiragana, tuo tarpu kita abėcėlė yra skirta užsienio kilmės žodžiams yra užrašoma katakana raidynu.

Užsieniečiams aktualiausias klausimas ar galima Japonijoje susišnekėti angliškai. Turiu jus nuvilti. Nors anglų kalba yra privaloma nuo pradinių klasių, tačiau tai nėra ta šalis, kur anglų kalba galėsite laisvai bendrauti su vietiniais. Netgi jaunimas labai labai prastai, o dažnai ir visai nekalba angliškai. Dėka Tokijo Olimpiados ir itin sparčiai augančio turistų srauto viešajame transporte sutiksite angliškus užrašus, taip pat dalis pranešimų bus įgarsinti anglų, kinų ir korėjiečių kalbomis. Tad keliauti galima, tačiau susigaudyti didmiesčiuose ar provincijoje kursuojančiame viešajame transporte gali būti nelengva užduotis. 

Kainos. Japonija yra pasirinkimų šalis. Prieš dešimt ar dar anksčiau Lietuvai stojant į Europos sąjunga mums Japonija asocijavosi kaip labai brangi šalis. Šiandien vienareikšmiškai galiu pasakyti, kad Japonija yra pasirinkimų šalis. Tarkime vakarienė. Gali užsisakyti prašmatnų aukščiausios kokybės kobe jautienos steiką už 50 EUR. Jeigu esate sushi mėgėjas, tai vienareikšmiškai rekomendacija yra suširo suši restoranų tinklas. Mano šeima, penki žmonės už vakarienę šio tinklo sušinėje sumokėjo tik 40 EUR. Sutikite kainos tikrai yra krikščioniškos. Populiariuosius ramen makaronus galima paskanauti už 7-9 EUR. 

Kalbant apie turistus Japonijoje didžiausią išlaidų eilutės dalį sudaro nakvynės ir transporto išlaidos. Tarkime greitojo traukinio bilietas iki Kioto kainuoja apie 100 EUR. Bet jūs kaip turistai galite iš anksto nusipirkti specialų Japonijos geležinkelių bilietą kuris suteikia teisę keliauti savaitę ar dvi savaites laiko neribojant savo poreikių. Tiesiog nusiperki savaitės laiko JR rail pass ir galite keliauti tiek kiek širdis geidžia. Vietiniai norėdami sutaupyti gali keliauti autobusu. Greituoju autobusu iš Tokijo į Kiotą kelionė kainuos apie 30 EUR. Tad Japonija anaiptol nėra Skandinavija ir kainos jūsų nenustebins. Žinoma yra brangių dalykų, tačiau tai yra pasirinkimo klausimai.

Taksi. Taksi galite važiuoti nesibaimindami, kad jus apgaus. Visi skaitliukai sukasi teisingai, niekas neapgaudinėja savo klientų, tad dėl taksi ar jums iškvies viešbučio registratūra ar pasigausite gatvėje galite važiuoti nesibaimindami. Susimokėsite tikrai tiek kiek nuvažiuosite. Bent jau Tokijuje daugelis taksistų priima visas atskaitymo priemones, tame tarpe ir kreditines korteles. Visgi jeigu neturite grynų pinigų ir ketinate važiuoti taksi tuomet iš anksto pasiklauskite ar galima atsiskaityti kreditine kortele. Didžiausias iššūkis naudojantis taksi paslaugomis yra susikalbėti. Tad mano rekomendacija yra telefono pagalba nurodyti taksistui norimą vietą kur norite važiuoti. Susikalbėti su senukais taksistais nelengva užduotis užsieniečiui. 

Taksi paslaugų įkainiai gana komplikuoti ir skiriasi skirtinguose miestuose. Visgi bendram įsivaizdavimui, pirmas įsėdimas kainuos apie 420 JPY (apie 3 EUR) ir už juos galėsite nuvažiuoti 1052 metrus, tuomet kas 233 metus kainuos 80 jenų. Taksi iškvietimas vėlgi kainuoja apie 3 EUR. Vakare nuo 22 val. taksi paslaugos kainuoja 20 proc. brangiau. Jeigu važiuojama lėčiau nei 10 km/val, kas reiškia, kad esate kamštyje tuomet kas 1 minutę 25 sekundes bus priskaičiuojama 80 jenų. Jeigu esate Tokijo centre ir norite vykti atgal iki viešbučio su taksi ar važiuoti kažkur netoliese, 20-40 EUR turėtų pakakti įveikti nedidelius atstumus. 

Ko nereikėtų daryti taksi. Pirmas ir pats svarbiausias dalykas nepalikite arbatpinigių. Arbatpinigiai Japonijoje yra kažkoks nesusipratimas geriausiu atveju, arba netgi gali būti palaikyti įžeidimu. Antra, neatidarinėkite taksi durų. Taksistai patys atidaro duris. Tačiau jeigu važiuojate vienas, vis tiek įprasta yra sėsti ant galinės sėdynės. 

Rūkymas. Japonijoje rūkymas viešosiose vietose gana dviprasmiškas dalykas. Restoranuose nėra draudžiama rūkyti. Tad galima patekti į restoraną ar barą kur šalia sėdintis klientas pasimėgaudamas trauks cigaretę. Dalyje restoranų rūkančiųjų ir nerūkančiųjų erdvės yra atskirtos, tad nenustebkite sulaukę klausimo kur pageidaujate atsisėsti kinennseki (rūkymo vietos) ar kitsuenseki (nerūkomos vietos). Tas pats kalbant apie viešbučius. Patarčiau rezervuojant viešbutį atkreipti dėmesį ar kambarys skirtas rūkantiems. Tokie kambariai gali būti dešimčia eurų pigesni, bet jeigu jūs nesate rūkantis žmogus, užsisakius tokį kambarį tikrai būsite labai nemaloniai nustebintas. Tad su viešbučių kambarių rezervacijomis reikia elgtis gana atsargiai.

Dėl rūkymo viešose erdvėse yra kiek paprasčiau. Bent jau Tokijuje ar kituose didmiesčiuose rūkymas gatvėse yra draudžiamas. Ant gatvių ar šaligatvių dažnai būna ženklai įspėjantys apie rūkymo draudimą. Niekas galvos už tai nekertą, bet teoriškai policija jums gali paskirti beveik dviejų šimtų eurų baudą už minėto reikalavimo apžeidimą.

Vanduo. Japonijoje visas vanduo yra geriamas. Tad jeigu viešbutyje ar kažkur pritrūksite vandens galite drąsiai gerti iš krano. Apskritai ko ko bet vandens ir ypač kokybiško vandens Japonijoje tikrai netrūksta.

Vandens ir oro temperatūra. Kadangi Japonijos salynas išsitęses kelis tūkstančius kilometrų iš šiaurės į pietus, tad gana sudėtinga įvertinti oro temperatūrą skritinguose regionuose. Tarkime šiaurėje esančioje Hokaido saloje ar Nagano kalnuose dar gali laikytis metras ar daugiau sniego kai tuo tarpu tropinėje Okinavos saloje temperatūros stulpelis gali rodyti plius dvidešimt.

Kalbant apie bendrąsias tendencijas Tokijuje, Kioto, Osakos regionuose galima išskirti, kad tinkamiausias metas keliauti būtų nuo kovo mėnesio antros pusės iki liepos vidurio. Vasaros Japonijoje ypatingai karštos ir drėgnos tad reikėtų orientuotis į kitus metų laikus. Vėliau nuo rugsėjo vidurio iki gruodžio mėnesio vidurio vėlgi bus puikus laikas keliauti. Man asmeniškai ruduo yra vienas mėgstamiausių laikų. Dienomis oro temperatūra apie dvidešimt laipsnių pliuso, nei per karštą nei per šaltą. Vėlyvas ruduo vėlgi labai gražus metas dėl klevų kurie keičia savo spalvas.

Vandens temperatūra turbūt būtų aktuali tiems kurie ketina maudytis vandenyne ar jūroje. Japonų besimaudančių gėlo vandens telkiniuose beveik nėra. Čia kažkaip neįprasta maudytis ežere. Viena vertus daugelis gėlo vandens telkinių priklauso kokioms nors asociacijoms, tad tai yra pusiau privatūs telkiniai. Tik kur nors giliau privicijoje ar ten kur įsikūrę stovyklavietės prie ežerų į jus nežiūrės kreivomis akimis. Pamenu prie Fudži kalno kur yra penki nuostabaus grožio ežerai pasigavęs vietinį senolį bandžiau kamantinėti ar galima išsimaudyti ežere. Tas pažiūrėjo į mane kaip į kokį keistuolį iš kitos planetos. Senolis aakys,- na buvo savo laiku užsieniečių kurie maudėsi – maždaug suprask durneliai keistuoliai kurie maudėsi.

Kalbant apie maudynes jūroje vėlgi keletas niuansų. Bent jau Tokijo regione, maudymosi sezonas atsidaro liepos 15 d. Beje ši diena yra jūros diena ir tai nacionalinės atostogos. Būtent nuo šios dienos iki rugpjūčio galo atsidaro visos maudyklos. Jeigu tai oficialus pliažas tai tuomet bus ir gelbėtojas, o taip pat kas labai svarbu bus įrengtos dušinės kur galima nusiprausti. Vanduo vasaros metu yra tarsi arbatėlė. Šiltut šiltutėlis, tačiau labai labai sūrus. Tad jeigu neturite su savimi gėlo vandens nusiprausti ar jeigu nėra šalia įrengtų dušinių patarčiau susilaikyti nuo maudynių. Kitu atveju važiuosite su traukiniu visas aplipęs druska. Jūros vandens temperatūra net rugsėjo viduryje vis dar siekia apie 27 laipsnius. Tad tikrai šiluma kaulų nelaužo. Mums lietuvaičiams kurie yra įpratę prie Baltijos jūros temperatūrų turbūt ir spalio pabaigoje vandens temperatūra jūroje ar vandenyne gali pasirodyti priimtina. Sugrįžtant prie pastabos kodėl japonai nesimaudo iki liepos 15 dienos vienas iš atsakymų yra medūzos. Birželio mėnesį jūroje gana daug medūzų, tad šis laikotarpis nėra pats tinkamiausias maudynėms. Žinoma, jeigu nuspręsite vykti į tropinę Okinavos salą ar kitas salas, vandens temperatūros ir maudymosi sezonas prasideda kur kas anksčiau ir baigiasi vėliau nei Tokijo regione.

Apgyvendinimas

AirBnB ar panašios apgyvendinimo paslaugas teikiančios platformos Japonijoje yra gana ne populiarios dėl stipraus reglamentavimo. Tad natūraliai pasiūla irgi yra gana ribota.

Viešbučių segmente galima surasti labai platų pasirinkimą. Tarkime visai įdomus dalykas būtų išbandyti kapsulių viešbučius. Tokio tipo viešbutyje jautiesi tarsi koks Drakula. Gauni savo lovą plastmasinėje dėžėje ir viskas. Net nėra kur batų pasidėti. Labai savotiška patirtis.

Jeigu ieškote pigaus keliautojams skirto viešbučių tinklo pirmiausiai žvilgsnis turėtų kryti į APA viešbučių tinklą. Tai yra labai didelis viešbučių tinklas sparčiai išsiplėtes paskutiniais metais. APA kaip taisyklė yra įsikūręs arti traukinių stočių, tad tikrai gana patogus variantas keliautojams ieškantiems biudžetinio varianto. Dar vienas panašus biudžetinio viešbučių tinklas būtų Nishitettsu. Bendrai paėmus Japonijos viešbučiai atitinka kainos ir kokybės santykį. Paprasto biudžetinio tipo viešbutukai kainuoja apie 60-70 eurų. Rezervuokite viešbutį su pusryčiais. Stadartiškai tokio tipo viešbutyje gausite 15 kv. metrų kambarį, televizorių, itnernetą, vonią, pusryčius, o ko daugiau reikia keliautojui. Brangesni viešbučiai galės pasiūlyti geresnes lokacijos pasirinkimus, prabangesnius pusryčius, prabangesnę aplinką, bet iš principo jeigu esate neįnoringas keliautojas tai tikrai pakaktų ir biuždetinių viešbutukų. 

Keliaujantiems Japonijoje taip pat reikėtų bent vieną naktį apsistoti tradiciniame japoniško tipo viešbutyje vadinamame ryokan. Ryokan’ai kaip taisyklė yra įsikūrę kurortiniuose rajonuose, Japonijos provincijoje, gamtos apsuptyje. Ryokan’uose vienas esminių dalykų yra tradicinė japoniška vakarienė su milijonu lėkštučių. Taip pat kaip taisyklė būna įspūdingos maudymuisi skirtos vietos onsenai. Kambariai irgi japoniško stiliaus, t.y. vietoje įprastinių grindų turėsite miegoti ant tatamių tradicinių japoniškų demblių ant kurių bus pateisti specialūs čiužiniai. Tikrai autentika kurią būtinai reikėtų išbandyti.

Ką tikrai vertėtų pamatyti Japonijoje ir kaip tinkamai sudėlioti kelionės planą?

Dėliojantis kelionės planą pirmas dalykas yra atkreipti dėmesį yra kelionės įvairiapusiškumas. Viena didžiausių klaidų yra pernelyg didelis koncentravimasis į šventyklas Tokijo regione pasirenkant Točigi šventyklų kompleksą ar fantastinę senąją sostinę Kamakura. Mano patarimas būtų atsisakyti Kamakuros ir Točigi jeigu ketinate keliauti į Kiotą. Kiotas visgi yra sostinių sostinių, kultūros lopšys. Tai tūkstančių šventyklų miestas kur kiekviena šventykla yra tarsi atskiras kompleksas. Jos visos tokios įdomios, panašios, bet kartu ir skirtingos. Tad tikrai neišsitaškykite Kanto regione lankydami šventyklas, bet pasilikte erdvės fantastiniam Kiotui.

Tad iš čia kyla vienas iš patarimų jeigu turite galimybę būtinai nuvykti bent kelioms dienoms į Kiotą.

Antras patarimas jeigu yra galimybė užsukite į vieną iš Japonijos pilių. Jeigu keliaujate netoli Kioto tai pats geriausias variantas būtų pamatyti Himeji pilį. Japonija samurajų šalis, tad vertėtų aplankyti bent vieną pilį.

Trečias patarimas, jeigu tik yra galimybė nuvykite į gamtą ir apsistokite japoniškame ryokan’e. Tam puikiai tiktų Hakone ar kuris nors kitas kurortinis miestelis. Tokiu būdu nušausite net ne du, bet tris zuikius. Japonija nėra vientik betono džiunglės, tai yra šalis su fantastiniais kalnais ir gražia gamta. Antra apsistoję ryokan’e galėsite susipažint su autentiška namų aplinka. Tatamiai, tokonoma, maudymosi kultūra ir pan. Ir taip pat fantastinės gurmanams skirtos vakarienės irgi vertos ypatingo dėmesio.

Ketvirtas patarimas, rekomenduoju užsukti į Horošimą ir šalimais esančią Miyajima. Hirošimos atominės bombos muziejus nepaliks abejingų. Na o Miyajimos sala garsėja ne tik fantastine Itsukushima šventykla kuri pastatyta jūroje, bet ir turistų dažnai pro pirštus praleidžiama galimybe su keltuvu pasikelti į kalną nuo kurio atsiveria vaizdas į vieną iš trijų gražiausių japoniškų vaizdų Setonai įlanką.

Penktas patarimas, jeigu tik yra galimybė užsukite į Japonijos provinciją. Taikinys numeris vienas turėtų būti Shirakawa go tradicinis kaimas, tačiau iki jo nusigauti nėra taip paprasta, tad reikėtų planuotis iš anksto dėliojant logistiką. Kitas variantas pasvarstyti apie galimybė nuvažiuoti į Yamanashi prefektūrą kuri greta Tokijo.

Taisyklės ką ir kaip daryti ar nedaryti Japonijoje

 1. Nepalikite arbatpinigių. Arbatpinigiai Japonijoje yra tarsi įžeidimas, tarsi pasakymas, akd žmogus nepilnai atliko savo darbą. Tad niekur ir niekada nepalikinėkite arbatpinigių
 2. Žiūrėkite kur nusiauti batus. Japonai daugelyje turistinių objektų, šventyklose kai kuriuose restoranuose vaikšto be batų, tad nebūkite kiaulės ir užeidami į restoraną ar kitą vietą pasižiūrėkite ar nėra sudėti batai prieangyje.
 3. Valgydami lazdelėmis nerodykite į kitą asmenį. Taip pat nesmeikite lazdelių į ryžių dubenėlį. Ryžių dubenėlis su įsmeigtomis lazdelėmis reiškia, kad tai yra skirta mirusiam asmeniui. Namuose prie altorėlių tokiu būdu japonai maitina anapilin iškeliavusias sielas.
 4. Nekalbėkite mobiliuoju telefonu viešajame trasnporte Ar tai būtų autobusas ar traukinys nekalbėkite telefonu, tai yra didžiulė ne pagarba aplinkiniams. Dar geriau būtų jeigu keliaujate grupele tai traukinyje irgi nepradėti garsiai balbatuoti apie ūkį ir bites. Japonai ramūs žmonės ir ypač viešose erdvėse jaučia pagarbą vieni kitiems.
 5. Gerbkite vizitines korteles. Jeigu keliaujate verslo reikalais ir planuojate susitikimą su partneriais, tuomet savo partneriui vizitinę kortelę paduokite dvejomis rankomis laikydami už kortelės kraštų, taip kad jūsų vardas ir pavardė būtų apsukti į kolegos pusę. Kai jums bus duodama kortelė, priimkite ją abejomis rankomis. Tuomet pasidėkite ant stalo, atidžiai perskaitykite pareigas, vardą, pavardę, kitaip tariant parodykite dėmesį vizitinei kortelei. Ir šiukštu jokiu būdu neįsikiškite į piniginę ar švarko kišenę. Turi būti išlaikyta pagarba.
 6. Kreipdamiesi į žmogų jeigu žinote jo vardą ir pridėkite žodelį san. Tanaka san, Suzuki san, Murata san. Tokiu būdu parodysite pagarbą savo pašnekovui.
 7. Nešiukšlinkite. Japonai labai mėgsta tvarką ir švarą Didžiuosiuose miestuose dažnu atveju centre nebus jokių šiukšliadėžių. Tad jeigu išgėrėt skardinę coca colos ar vandens buteliuką, tuščią tarą įsidėkite į kuprinę ir parsineškite atgal į viešbutį. Žinoma jeigu pakeliui pamatysite šiukšlių dėžę tuomet galite išmesti, bet vėlgi atkreipkite dėmesį, į šiukšlių rūšiavimo taisykles.
 8. Pagarba, pagarba, pagarba. Nugyvenus daugiau nei dvidešimt metų Japonijoje, manau kertinis žodis kalbant apie Japoniją yra pagarba aplinkiniams. Tad ir jūs stenkitės išlikti pagarbūs. Stenkitės vadovautis sveiki protu, gerbkite vietinius žmones ir taisykles.

Svarbiausi dalykai kurių reikėtų nepamiršti vykstant į Japoniją

 • Pasas. Paso galiojimo laikas turi būti ilgesnis nei 6 mėnesiai
 • Lėktuvo bilietai
 • Draudimas. Užsisakykite draudimą internetu.
 • Kreditinės kortelės ir grynieji pinigai. Eurus ar dolerius galėsite iškeisti į jenas atvykę į Japonijos oro uostą.
 • JR rail pass Jeigu ketinate keliauti ilgiau nei savaitę laiko ir planuojate nuvykti į Kiotą jums vertėtų internetu užsisakyti JR rail pass bilietus. Juos aktyvuosite jau atvykę į Japoniją.
 • Mobilus internetas. Patartina internetu užsisakyti mobilų internetą. Tai bus nedidelis wi-fi įrenginys prie kuriuo galėsite prisijungti savo mobiliais telefonais. Įrenginį galima užsisakyti bet kuriame Japonijos oro uoste.
 • Vietinio gido paslaugos. Jeigu turite galimybių ir noro rekomenduoju užsisakyti gido paslaugas. Sutaupysite krūvą laiko keliaudami po Tokiją, išgirsite daug naujios, aktualios informacijos ne tik apie turistinius objektu, bet ir apie kasdieninį gyvenimą Japonijoje. O taip pat užsuksite ten kur įprastai turistų keliai aplenkia. Pažadu bus įdomu.

Laiškai iš Japonijos: blogo įrašai